Jak si vybrat osobního trenéra?

Určitě jste si všimli, že poslední roky se to trenéry jen hemží. Lidé si totiž uvědomují, že trenérskou licenci není těžké získat a kdo má peníze, může opakovat zkoušku i 10-krát. Následně „s papírem v kapse“ může trénovat téměř kohokoliv. Mrzí mě, že úroveň vzdělávání a zkoušek není všude stejná, mnohdy až tragická, na což pak doplácejí klienti, kteří se cvičením teprve začínají a rozdíl nepoznají.

Výběr špatného trenéra, takového, kterého zajímají jen peníze a Vaše zdraví ani omylem Vám může zničit metabolismus na pěknou řádku let. Nemluvě o zdraví při špatném provedení cviků nebo přetěžování některých svalových partií. Proto vybírejte pečlivě a nenechejte se nalákat na „výhodné nabídky“.

V tomto článku bych se ráda zaměřila na hlavní aspekty dobrého trenéra, a že jich není málo. Uvařte si kávu nebo čaj a článek si užijte. Jde přece o investici do Vašeho zdraví.

Dollarphotoclub_94193071_400x266

1. TRENÉRŮV PŘÍSTUP A PRVNÍ DOJEM

Už když se s budoucím trenérem vidíte poprvé, všímejte si jak na Vás působí. Pokud se Vám nebude zdát něco v pořádku, trenér bude nevrlý, protivný, dejte od něj ruce pryč. Vždy se zamyslete nad skutečností, že s tímto člověkem budete trávit x-hodin týdně po dobu několika měsíců, ne-li déle. Trenér Vám musí padnout do oka, nesmíte z něj mít negativní pocit nebo ještě hůře strach. Kdo by se pak na tréninky těšil?

V druhé řadě hodnoťte i vzhled. Ano říká se, že vzhled není důležitý, ale u téhle profese naopak ano. Jak si někdo může říkat trenér, když má pupek větší jak paní před porodem? Naopak, pokud vypadá jako kost a kůže, napadne Vás, že činku v životě ani nedržel. Je pravda, že nikdo není celoročně v top formě, ale nějaký základ by určitě měl mít. To stejné platí i o ženě trenérce. Jít příkladem a motivovat své klienty je základ této profese.

2. VYZVÍDEJTE, PTEJTE SE

Není nic lepšího, než odzkoušený trenér, o kterém se dozvíte od kamarádů/kamarádek. Čím více pozitivních ohlasů má, tím lépe.

V dnešní internetové době není problém najít informace na googlu nebo facebooku. Aktivní a dobří trenéři často mívají své FAN PAGE, kde s klienty, ale i běžnými uživateli facebooku sdílí své recepty, motivační příspěvky nebo ukázky z tréninků. Mnoho z nich najdete i na Instagramu, kde postují fotky svých fitness jídel, tréninků apod. Často inspirují budoucí klientelu proměnami svých aktuálních klientů, což je největší důkaz o tom, že ví co dělá.

Výhodou je zjistit, jak dlouho se touto profesí živí. Většinou platí pravidlo, čím déle, tím lépe, ale samozřejmě ne vždy! Každý trenér nebere svou práci stejně vážně a už vůbec do ní nevkládá vše, co by měl. Někdy naopak začínající trenéři kypí nadšením do práce mnohem více a snaží se aktivně vzdělávat v různých oblastech.

3. TRENÉR NENÍ RÁDCE JEN V POSILOVÁNÍ

Měli byste si uvědomit, že kouč, kterému se svěříte by měl VĚDĚT. Umět vysvětlit nejen techniku cviků, ale i spoustu jiných věcí ohledně regenerace, strečingu, vytrvalostního tréninku nebo prevence zranění. Základna, kterou se naučí z kurzu určitě nestačí! Je potřeba se dále vzdělávat, aby klientům předal co nejvíce informací a zkušeností.

Všímejte si, jestli trenér má další doplňkové certifikáty jako např. specializace na BOSU, CORE, TRX, techniku dřepu, KINEZIOTAPING, STREČING apod. Stovky certifikátů nejsou podmínkou dobrého trenéra, ale alespoň uvidíte, že se snaží dále vzdělávat a oblast sportu ho opravdu zajímá (tj. nedělá tuto práci jen pro peníze).

Kromě oblasti sportu by se měl vyznat i ve výživě. Vše souvisí se vším a cvičení bez správné stravy je naprosto k ničemu. Polemizuje se, kolik procent vlastně tvoří strava a kolik trénink, ale jisté je, že ke správnému výsledku potřebujete obojí. Tvrdě dřít a tělu dodávat správné palivo na růst svalů a zbavování se tukové hmoty. Zeptejte se na správné rozložení živin (bílkoviny, sacharidy, tuky), z čeho máte čerpat sacharidy, v jaké denní době je jíst, co jíst před a po tréninku, jestli aplikovat refeed day nebo cheat day.

Dollarphotoclub_77588914_400x599

Bohužel se ze všech stran dozvídám o trenérech, kteří své klienty nechají dřít x týdnů na 0 sacharidech jen proto, aby měli co nejrychleji výsledky. Naprostý nesmysl! Pokud Vám něco takového navrhne, ruce pryč od takového trenéra! Naopak by se měl snažit rozjet Váš metabolismus na plné obrátky a postupně přidávat na kaloriích (a makroživinách), aniž byste začali přibírat tuk. Čím více svalů budete mít, tím snáze budete hubnout i při vyšším množství jídla. Svaly jsou totiž palivo, které požírají většinu jídla, které za den příjmeme. V každém případě se je snažte ochránit za každou cenu.

Rady ohledně suplementace jsou nezbytností. Během tréninku bude času spousta. Pokud ne, i v jinou dobu by Vám měl věnovat pár minut, ve kterých proberete, které suplementy jsou nezbytné, a které znamenají jen vyhozené peníze. Trenér, který se Vám snaží natlačit balík suplementů jedné značky, se snaží pravděpodobně jen prodat (a získat pěknou provizi). V začátcích cvičení nepotřebujete nic kromě vitamínů a kloubní výživy (kosti a klouby budou vystaveny novému zatížení, to nepodceňte). Postupem času si můžete pořídit protein na růst a ochranu svalů, BCAA proti katabolismu svalů a případně další suplementy.

4. MUSÍ BÝT PŘÍTOMEN NEJEN FYZICKY, ALE I PSYCHICKY

V posilovně se maká, ale každý den není posvícení. Když nemáte svůj den a váháte nad variantou, že místo tréninku zalezete do postele se sklenkou vína. Nakonec se překonáte, ale cviky odfláknete, trenér nic neříká, tak co. Moc dobrý pocit z tréninku asi mít nebudete. Právě z tohoto důvodu tady trenér je! Když Vám není nejlíp, snaží se povzbudit, namotivovat, vyždímat z Vás to nejlepší. Pak se z nepovedeného dne stane „sluníčkový“ , protože z posilovny odejdete jako jiný člověk.

Trenér za Vámi musí stát celou hodinu (nebo délku tréninku), podporovat, jistit při posledních opakováních, které byste sami dávno vzdali. Při dosažení PR (personal rekord) poplácat po ramenou a pochválit, abyste neztratili motivaci pokračovat. Jestli Vám nějaký cvik nejde, snaží se najít alternativu nebo ulehčení. Pořád opravovat techniku (ano, i po 150-té), protože jednou se ji určitě naučíte.

Naopak trenér, který si během tréninku ťuká na mobilu a směje se něčemu na obrazovce? Bohužel, i takoví se najdou.

Dollarphotoclub_73588555_400x266

5. TRENÉR JE KAMARÁD

Mnoho lidí nechodí do posilovny proto, že chtějí mít dokonalou figuru, aby mohli machrovat v létě na koupáku. Oni vlastně na koupák nemají čas, protože celé dny pracují nebo se starají o děti. Do fitka si chodí odpočinout a socializovat se. Smyslem takového tréninku není honit se za maximálními váhami, nýbrž vyventilovat hlavu. Nejdůležitější na něm je brát trenéra jako kamaráda. Člověka, kterému mohou říct cokoliv, postěžovat si, radovat se spolu z maličkostí – věřit sobě navzájem. Člověk, který Vás bude vítat s úsměvem na rtech a na první pohled se bude těšit na hodinu s Vámi, kdy si nejen zacvičíte, ale i odpočinete, popovídáte (v rámci mezí, ne že zvednete činku 3 krát za hodinu...). Mnohdy se pak vídáte i mimo posilovnu, kde jste si sobě rovni jako přátelé a nejen jako klient-trenér.

6. STRUKTURA LEKCE

Pokud chcete výsledky, měla by lekce obsahovat vše podstatné. Od rozehřátí (5 - 10 minut na páse), mobilizace, dynamický strečing nebo foam roller, hlavní tréninková jednotka a statický strečing.

Po první hodině by Vás měl trenér naučit jak se rozehřát, mobilizovat a udělat krátký dynamický strečing. Další lekce byste měli být schopni odcvičit je sami a s trenérem odjet jen hlavní část, případně i potréninkový strečing. Těmito body totiž ztratíte i 20 minut času, což je škoda, pokud si platíte hodinu a odcvičíte jen 40 minut.

Další podstatným bodem je rozložení a variabilita cviků. Nejen, že stále stejné cviky nikoho nebaví, ale ani nepřinesou výsledky. Tělo je moc chytré a po pár týdnech stejného tréninku se adaptuje. Tedy nenaberete žádné svaly a nezhubnete ani tuk. Cviky nejen klasické se závažím, ale také s vlastní vahou za použití plyometrie, různých pomůcek jako TRX, BOSU, AQUAHIIT apod., které zaútočí na Vaše tělo zase z jiného úhlu. Cvičení není jen o tom, vypadat dobře, ale hlavně o správné funkci těla. Na co nám jsou svaly, když je neumíme používat?

Ideální je měnit tréninkový plán co nejčastěji, maximálně 1 měsíčně. Správný trenér by měl mít plán připraven a nevařit takzvaně z vody a ještě skákat od jedné partie na druhou.

Trénink musí mít hlavu a patu (začínat největší svalovou partií a komplexními cviky, končit izolovanými cviky na menší partie), být intenzivní (smiřte se s tím, že se zpotíte, takže nezapomeňte ručník) a hlavně ZÁBAVNÝ (poznáte, když se každých 5 minut nebudete dívat na hodiny a na každý trénink se budete těšit).

12181881_10201364248585236_1180491815_n