Crossfit - fenomén, který neutichá

Vsadím se, že jste o crossfitu už slyšeli od přátel či na instagramu/facebooku. Poslední roky se nemluví o ničem jiném a obliba v crossfitu narůstá i u lidí, u kterých bychom to nečekali.Důvod je jasný, kdo tento typ cvičeníjednou zkusí, většinou se mu zaryje pod kůži a už těžko najde cestu zpět. I když většina z nás během prvního tréninku nadávala sama sobě i kamarádům, kteří nás do toho naverbovali. U angličáků jsme si brblali pod nosem, že už NIKDY znovu nepřijdeme, protože přece nejsme sebevrazi. Nakonec ale přijde potréninková euforie a už se začínáme domlouvat na dalším tréninku, který už je o něco lepší (nebo taky ne). Začneme CHTÍT zlepšovat se, učit se nové cviky, zesílit a staneme se tak trochu závislými (ale to nepochopíte, dokud sami nezkusíte)

A kdo o crossfitu nikdy neslyšel? Neudělejte tu chybu a nezavírejte stránku. Třeba si tento intenzivní tréninkový program získá i Vás

Mnoho sportovců se zaměřuje na jedno sportovní odvětví např. běh, volejbal, fotbal, powerlifting, gymnastika apod. Kdybych měla specifikovat crossfit, určitě nepůjde o jednoduchou definici, protože základem je právě rozmanitost. Díky variabilitě si získal nespočet příznivců a tréninky ani po několika letech nejsou nuda.

109303470-615x410

Co tím získáte? Vaše tělo neskutečně zesílí, budete zvládat spoustu věcí, o kterých jste nikdy neměli tušení, že je Vaše tělo schopné. Crossfit je nejkomplexnější sport, který znám. Kombinuje vzpírání (sílu), rozvoj kondice (angličáky, sprinty), gymnastiku (shyby, muscle-upy,toes to bar), obratnost (dřepy na jedné noze, kliky ve stojce, dvojskoky na švihadle), vytrvalost (veslování, delší běh a obecně delší WODy) a mnoho dalšího. Tento sport zahrnuje obrovskou škálu dovedností, takže se budete mít vždy v čem zlepšovat a nějaká stagnace zaručeně nehrozí. Nezní to skvěle? A taky, že je!:)

Malá nevýhoda pro začátečníky je náročnost. Nečekejte, že si budete během z tréninku fotit selfíčka a po něm odejdete se suchými vlasy. Takhle to určitě nefunguje. Často si sáhnete na samé dno, záleží jak moc do tréninku vložíte, to stejné se Vám pak vrátí při dalších tréninzích. Pamatujte, že každý trénink na maximum Vás posune o krok dál k Vašim cílům ať už jde o fyzickou kondici, sílu nebo vzhled.

JAK ZAČÍT?

Není nic jednoduššího než zapnout internet a najít crossfit gymy v okolí. Jde o místa, kde se sdružují crossfitoví nadšenci neboli crossfit banda. Unikátnost tohoto sportu je nejen v nadlidských výkonech, ale také ve společnosti. Na tréninku nebudete nikdy sami (pokud vyloženě nechcete). Většinou začínáte na lekcích, které jsou společné. Vede je zkušený trenér, což Vás bude také motivovat vydat ze sebe maximum. Nikdo nechce vypadat jako padavka :D  Sice se na lekcích setkáte s lidmi různé fyzické zdatnosti, ale věřte, že můžete brzy dohnat i ty, kteří začali s crossfitem dříve vše je jen o dřině a vytrvalosti! Nejlepší bude poptat se kamarádů, možná někteří crossfitu už propadli a vezmou Vás na první trénink

Crossfit gymy se liší v každém městě jak velikostí, tak vybavením i umístěním. Od malých, ušmudlaných, vytvořených ze starých garáží, kde většinou cvičí jen malý okruh známých, až po velké, špičkově vybavené, spíše pro širší veřejnost, kde ale také není problém seznámit se  Nikde ale nenajdete klasické stroje jako v posilovně, všude je spousta volného prostoru + hrazda + většinou i vesla a lana.

 

Odhoďte strach a předsudky, sbalte si svých pár švestek (legíny/tepláky, tílko, ručník a sportovní boty) a vyražte co nejdříve. Odkládání je zbytečné, sami si pak uvědomíte, že jste mohli začít mnohem dříve a být fyzicky už úplně jinde. Více první hodiny potřebovat nebudete. Nebojte se, že Vás jako nováčka nepřijmou, v tomhle směru je crossfit úžasný, nerozlišuje bohaté a chudé, mladé a staré, hubené a tlusté ani začátečníky a pokročilé - v komunitě jsou si všichni rovni a berou se jako kamarádi. Už při vcházení do dveří ucítíte atmosféru, kterou v klasickém gymu těžko najdete. Všichni se zdraví „pěstí“ a úsměvem, žádné zachmuřené nebo závistivé pohledy nečekejte.

První hodina je většinou seznamovací. Trenér Vás naučí základní cviky, jako jsou dřepy, kliky, angličáky, veslování apod. a domluvíte se na dalších lekcích zejména techniky. Některé gymy organizují „On ramp“ kurzy,  během kterých si projdete veškeré základní cviky už i s prvky vzpírání. Trvají okolo 1 měsíce.  Naučíte se cviky s kettlebelly, olympijskou osou, gymnastické prvky a všechny ostatní potřebné pro začátek. Za chodu na lekcích se pak budete věnovat problematičtějším cvikům např. dvojskoky na švihadle, motýlkové shyby, muscle-upy, aby Vás propustili do pokročilých.V jiných gymech tyto kurzy nebývají, takže se musíte cíleně věnovat technice na hodinách vzpírání + za chodu na lekcích pro začátečnících pilovat ostatní cviky.

 

JAK PROBÍHÁ CROSSFIT LEKCE?

 1. WARM-UP NEBOLI ROZCVIČKA

Před každým sportem je důležité se zahřát. Je dobré ještě před rozcvičkou rozhýbat tělo 5-ti minutovým veslováním nebo během. Skvěle poslouží i švihadlo, ať už klasické skákání nebo můžete zkoušet své první dvojskoky (double unders). Nezapomínejte ani na krátký dynamický strečink, abyste si při rozcvičce nezpůsobili zranění. Poslední dobou se stále více využívá Foamroller. Jde o váleček, kterým masírujete svaly před i po tréninku. Před tréninkem slouží hlavně k rozhýbání ztuhlých svalů a slouží tak k prevenci zranění.

Snažte se nezačínat přímo rozcvičkou na lekci. Neodhadnete tempo a přestřelením rozcvičky si můžete zadělat na problém. Někdy jsou rozcvičky horší než samotný trénink, pozor na ně!:D

Většinou se jedná o kombinaci cviků s vlastní váhou – angličáky, shyby, kliky, běh, veslo, švihadlo, ale můžete se setkat i s kettlebelly nebo prázdnou osou.

Př. 8 EMOM (every minute for 8 minutes): 30 DU +5 burpee

 • Každou minutu uděláte 30 dvojskoků na švihadle + 5 angličáků – do zbytku minuty máte pauzu (pokud nějaký čas zbyde :D)

Důležité je rozcvičku nejet naplno, ale cca na 60-70 % maxima.Mnohokrát se mi stalo, že jsem se snažila jet rozcvičku na max (bez předchozího zahřátí) a následný trénink za moc nestál.

 1. STRENGTH NEBOLI SILOVKA

Pokud už umíte základy techniky, zaručeně tím nic nekončí. Naopak je potřeba ji zdokonalovat a zároveň zvyšovat svou sílu. Jde o nikdy nekončící boj, na druhou stranu budete mít pořád na čem pracovat

Každý den trenér vybere cvik nebo skupinu cviků, na který/é se zaměříte .Většinou hledáte maximálku 1RM (maximální váhu) nebo 2RM (2opakování),3RM apod, a to buď s krátkou pauzou mezi opakováními nebo tzv. TnG (touch and GO!), kdy všechny opakování musíte odjet bez položení činky na zem (tj. jen s vteřinovým ťuknutím)

Nejčastějšími cviky jsou přemístění ze země na ramena (powerclean) nebo výraz z ramen nad hlavu (jerk), případně kombinace – přemístění+výraz (clean and jerk) nebo jejich variace.

Silovka ale může obsahovat i silový komplex, který se skládá z několika cviků jdoucí za sebou bez položení osy. Např. 3 mrtvé tahy (deadlift) + 2 přemístění ze země na ramena (powerclean) + 1 výraz nad hlavu (jerk). Nejznámější komplex i pro necrossfiťáky je tzv. BEAR KOMPLEX – powerclean + front squat + front jerk+ back squat + backjerk, česky: přemístění ze země na ramena + čelní dřep + výraz nad hlavu, shodíte činku na záda+zadní dřep + výraz ze zad nad hlavu

Můžete se setkat i s klasickou kulturistickou silovkou 5*5 na dřepy (čelní nebo zadní), výrazy, ale i bench, který se moc často nejezdí.

Sami vidíte, že možností je spousta a každý trénink je úplně jiný, což je pro tělo obrovský stimul.

 1. GYMNASTIC

Ještě před WOD-em někdy následuje gymnastika (podle časové náročnosti silové části a WODU). Crossfit není jen o vzpírání a kondičce, právě díky tomu, že se jedna o nejkomplexnější sport na světe, si každý najde své. Gymnastika dělá většinou největší problémy, trvá dlouho než se naučíte kipping (švih) ve shybech a dalších cvicích a zdokonalování techniky je také běh na dlouhou trať.

Gymnastická část obsahuje pilování techniky nebo krátký workout ze shybů, kliků, kliků ve stojce (striktní i kopané), muscle-upů (na hrazdě nebo na kruzích) a dalších. Nezapomeňte si pořídit rukavice nebo tejpy, kterými ochráníte dlaně a prsty před potrháním. Mozoly a zkrvavené ruce jsou bohužel na denním pořádku a někdy nepomohou ani tyto ochranné pomůcky.

4.WOD (WORKOUT OF THE DAY – WODKO DNE)

Hlavní část tréninku se nazývá wod – workoutoftheday. Časově nejnáročnější není, ale výkonostně většinou ano :D Tohle je ta část, ve které soutěžíte s ostatními, ale hlavně sami se sebou. Dáte do cvičení maximum, snažíte se o nejlepší čas, nejlepší výkon.

Většinou se během lekce stihne odjet 1-2 WOD, které jsou napsané na tabuli a nikoho, kdo ten den příjde cvičit, neminou :D

Věřte, že je lepší předem nevědět, co budete cvičit. S vědomím, že je na programu 200 angličáků v kombinaci se silovými cviky, těšení na trénink prudce klesá :D

WOD má několik variant, které Vás na lekci mohou potkat:

I. AMRAP (as many rounds as possible)– v daném čase udělat co nejvíce opakování

Princip AMRAP-u je najít intenzitu, při které vydržíte cvičit celou dobu a neumřete :D Právě dobrá strategie rozhodne o vítězství mezi stejně zdatnými crossfiťáky. Amrapy bývají nejméně oblíbenými wodky, protože se snažíte stihnout co nejvíce opakování za daný čas. Neplatí tedy, čím rychleji to odjedete, tím dřív půjdete domů neboť všichni půjdou domů ve stejný čas.Celou dobu cvičíte s vidinou dlouhých XXX minut „utrpení“, které Vás čekají, ale nakonec to uteče jako voda

Většinou počítáte odcvičená kola určitých cviků. Hodně záleží na délce amrapu, který může trvat od pár minut do půl hodiny (možná i déle, ale to jsem naštěstí nezažila :D). Je  zřejmé, že nemůžete cvičit celou dobu na plno, takže strategie + dobrá kondice je na místě.

Příklad: AMRAP 20 minut: 5 snatches, 10 box jump, 15 kb swing

Od zaznění gongu máte 20 minut na to, udělat co nejvíce opakování těchto cviků. Začínáte 5-ti trhy ze země nad hlavu, pokračujete 10-ti výskoky ne bednu do propnutých nohou a celé kolo završíte 15-ti švihy s kettlebellem. A pak znovu a znovu, dokud nevyprší časový limit. Nic příjemného.

II. EMOM (everyminute on theminute)

Emom je časově omezený na 1 minutu, během které musíte stihnout určitý počet opakování daného cviku/více cviků. Pokud si pohnete, do konce minuty máte volno a můžete odpočívat. Pokud ne, z EMOMU se stává AMRAP (nekončící WOD bez pauzy), což se někdy stává :D

EMOMY se využívají jak na silovou část (odcvičíte komplex silových cviků v jedné minutě a zbytek minuty odpočíváte) nebo na kondiční část (kombinace angličáků, výskoků na bednu, švihadla apod.), případně i kombinace obojího (silový cvik + kondiční cvik)

Příklad silového EMOMU:

12 EMOM: 2 squat clean 80 % max (2 přemístění ze země do dřepu, váha odpovídá 80 % Vašeho maxima na tento cvik)

 • Každou minutu (po dobu 12-ti minut) musíte odcvičit 2 opakování toho cviku. Jak rychle je stihnete záleží na Vás, čím rychleji, tím déle máte pauzu (do konce minuty). U silových EMOMŮ se vyplatí nespěchat a soustředit se na techniku

 

20 EMOM:

 1. 200 m row (veslo)
 2. 15 burpee (angličák)
 3. 30 DU (dvojskok na švihadle)
 4. 10 HSPU (kliky ve stojce)
 • Někdy se EMOM skládá z více cviků, které se liší minutu od minuty. U tohoto WODKA odjedete v 1. Minutě 200 m na vesle, zbytek minuty odpočíváte. V následující minutě Vás čeká 15 angličáků. Ve 3. Švihadlo a ve 4. 10 kliků ve stojce. Poté se pokračuje opět první minutou do celkového času 20 minut (všechny cviky tedy odjedete celkem 5 krát)
 • Poslední dobou se často setkávám se silovými EMOMY, kdy jde o čistou silovku s navyšujícími váhami. Příklad:

 

1.-5. Minuta: 5 Thruster 20 kg

6.-10. Minuta: 5 Thruster 25 kg

.

.

25.-30. Minuta: 5 Thruster 45 kg

- každou minutu odcvičíte 5 opakování thrusterů (čelní dřep + plynulý výraz nad hlavu). Po 5-ti minutách vždy přidáváte váhu (pro holky o 5 kg). Věřte, že poslední 5-10 minute je za trest :D

III. METCON (metabolicconditioning)

METCON je hlavně kondiční workout, už podle názvu. Většinou se cvičí na čas, tedy snažíte se odcvičit všechna opakování za nejkratší čas. Tady platí, že kdo dřív odmaká, jde také dřív domů!:) Většinou je ale METCON METCONomezen TIME CAPEM, takže po určité době se stopky vypnou a všichni končí ať WOD dojeli nebo ne.

 • 5 rounds: 15 burpee (angličák), 20 wallball (hod balonem), 25 kcal row (veslo)

Odcvičíte 5 kol, kdy každé z nich se skládá z 15- ti angličáků, 20 hodu balonem ze dřepu na zeď a  25 kalorií na vesle

 • 10 burpeeover bar (angličák s přeskočením osy snožmo)

30 deadlift 60/100kg (mrtvý tah)

20 wallball (hod balonem ze dřepu na zeď)

10 burpeeover bar

20 deadlift  70/120 kg

40 wallball

10 burpeeover bar

 • deadlift 80/140kg
 • wallball
 • Na tabuli vypadá šíleně dlouze, ale i takové wodko byste měli stihnout do 15 minut, což byl náš TIME CAP = čas, kdy všichni končí a když nestihnou, počítají se jen dosažená opakování před zazněním závěrečného gongu.
 • WOD může obsahovat různé systémy zvyšování a snižování počtu určitých cviků, což se zdá nezapamatovatelné. Pokud budete crossfit cvičit delší dobu, věřte, že se Vám všechno lehce vštípí do hlavy a počítání odcvičených opakování ani zapamatování si, kolik čeho Vás ještě, nebude žádný problém!:) stejně tak zpočátku šílená terminologie Vám příjde po pár měsících jednoduchá a kdybyste něco nevěděli, od čeho máte WOD napsaný na tabuli a dohlíží na Vás trenér?:)
 • Někdy se nám trenéři snaží WOD zpestřit, a to pekelně pomocí angličáků. Když vidíme na tabuli větu „everyminute 5 burpee“, většinou nemáme daleko k breku :D

Příklad takového workoutu:

60 deadlift (mrtvý tah)

50 wallball (hod míčem ze dřepu na terč)

40 pull up (shyb kopaný)

30 hspu (kliky ve stojce)

20 pistols (dřepy na jedné noze)

 • box jumpover (přeskok bedny)

Everyminute: 5 burpees

 • Vysvětlení, začínáte 60-ti mrtvými tahy, pokračujete 50-ti wallbally atd. Háček je v tom, že každou minutu musíte udělat 5 angličáku ať se děje co se děje. Jednoduše přerušíte cvičení a angličákujete.Nebojte, že byste angličákovat zapomněli, každou minutu Vás trenér náležitě upozorní :D Tyhle workouty patří k těm nejpekelnějším, protože po angličácích už vůbec nezbývá síla ani dech.

 

IV. MAX EFFORT OF (maximální výkon)

U tohoto druhu WODKA máte podat maximální výkon za určitý čas. Většinou se jedná o 1 minutu, ale může jít i o delší časový úsek (bohužel :D)

Příklad: Max effortof:

 1. Minute: box jump (výskok na bednu)
 2. Minute: push-up (klik)
 3. Minute: deadlift (mrtvý tah)

- V první minutě se snažíte nejvícekrát vyskočit na bednu, následuje druhý minuta plná kliků a třetí minuta s maximálním počtem deadliftů. Na rozdíl od emomu nemáte daná žádná opakování ani neodpočíváte. Výsledek je celkový součet opakování za všechny minuty.

V. THE BENCHMARKS AND HERO WOD

Jedná se o celosvětově známe WOD, které mají určenou váhu u všech cviků a slouží k porovnání crossfiterů mezi sebou, ale hlavně sami se sebou. Tyto WODS umožní zaznamenat Váš progres, zlepšení kondice, ale i síly. Po roce crossfitu si zlepšíte časy ve všech WODECH s téměř 100 % jistotou, což Váš určitě namotivuje dál makat   Výhodou je, že znáte čas,který dosáhli nejlepší crossfiteři a můžete si stanovit cíl, za jakou dobu chcete WOD odjet.

BENCHARK WODS jsou pojmenovány po holkách a nejznámější z nich jsou např. tyto:

 • ANGIE:
 • 100 pullups (shyby)
 • 100 pushups (
  kliky)
 • 100 situps (sedy lehy)
 • 100 squat (dřepy bez závaží)
 • Hodně nepříjemné WOD, už jen fakt, že vidíte 4 stovky opakování nikoho zrovna nenadchne. 100 shybů je peklo pekelný a zbytek už se většinou sveze ;)
 • CINDY: 20 minut AMRAP (nejvíce kol za 20 minut)
 • 5 Pull-ups (shyby)
 • 10 Push-ups (kliky)
 • 15 Squats (dřepy)
 • Během 20-ti minut cvičíte stále dokola 5 shybů, 10 kliků a 15 dřepů s vlastní vahou. Rozvržení sil je zásadní, protože 20 minut naplno neodcvičí nikdo
 • DIANE 21-15-9
 • Deadlift 60/100 kg (mrtvý tah, váha pro holky/kluky)
 • Handstandpush-ups (kliky ve stojce)
 • Začínáte 21 mrtvými tahy, dál 21 kliků ve stojce, 15 mrtvol, 15 kliků ve stojce a nakonec 9 mrtvol a 9 kliků ve stojce

 

 • KAREN

            150 wallballsfortime (hod balonu ze dřepu na terč 6/9 kg)

 • WOD, který bytostně nesnáším a nejsem sama. Ale právě na něm jsem zaznamenala největší progres. První měsíce crossfitu jsem ho odjela za nějakých 9 minut, týden zpět za 6:30, i když jde o peklo pekelný, ten pocit po skončení zaručeně stojí za to

http://physiodetective.com/2014/01/24/201401245-tips-on-how-to-improve-your-wallball-shots/

Další HERO a BENCHMARK WODS najdete zde: http://www.crossfitcvi.com/resources/benchmark-hero-wods/, na výběr je jich opravdu hodně, takže se pusťtě do toho 

Způsobů, jak sestavit WOD je spousta a zase se ukazuje obrovská variabilita. Nikdy se nebudete nudit, to Vám slibuju :D

Po skončení WODU se jede buď další (kratší a méně náročnější) nebo lekce končí protažením. To bývá většinou individuální, ale určitě se ho nesnažte obejít, protože to na dalším tréninku určitě poznáte!:)

BOJÍTE SE, ŽE TO NEZVLÁDNETE?

Všichni jsme jen lidi a přirozeně máme strach, když nás čeká něco nového. Poradit Vám nemůžu nic jiného než, PŘEKONEJTE SE a minimálně jednou lekci vyzkoušejte. Věřím,že nebudete litovat!:) Ano, nejspíš mě během workoutu budete proklínat, ale pak si uvědomíte, že crossfit je úžasný a chcete víc!:) Ve WODECH jsou vždy určeny tzv. RX neboli dané oficiální váhy, pomocí kterých se pokročilí cvičenci srovnávají s ostatními, ale i sami se sebou. Kdyby každý odjel WOD s jinou váhou, je jasné, že se o srovnání ani nedá mluvit. Nemáte se ale čeho bát, jako začátečník budete mít váhy odlišné, odpovídající Vaší síle a kondici. Postupem času se váhy budou navyšovat, což Vás bude motivovat cvičit dál a dál

Nemusíte mít ani strach, že WOD pojedete půl hodiny místo 10 minut a všichni na Vás budou čekat. Právě proto je zaveden TIME CAP, který určí konec „trápení“ pro všechny od pokročilejších po začátečníky. Účel crossfitu není znechutit Vás a vnést do Vás pocit, že jste naprosto neschopní,když absolutně vyhoříte u WODKA. Naopak! WOD je vždy nastaven tak, abyste ho mohli odcvičit na maximum, ale nezemřít při něm (jen skoro :D). Každé WOD Vás posune o krůček dál.

Většina žen má strach, že crossfitemnabere obrovské svaly a bude vypadat jako chlap. Ano, to je možné, pokud začnete sypat zakázané látky, budete cvičit 2krát i vícekrát denně a zvedat šílené váhy. Běžné ženy, které cvičí crossfit párkrát týdně se nemusí ničeho takového bát. Svaly jsou sexy, určitě Vám nějaké přibydou, ale jen na místech, kde to sama oceníte. Zkrátka a jednoduše, dostanete se do své životní formy

liftbitch

Zdroj obrázku: http://siegefitness.blogspot.cz/2012/12/crossfit-sucks.html

Muži mají naopak obavy, že množstvím angličáků a kardia o svaly příjdou. Ano, přiznávám, že crossfit je velmi intenzivní a nitka na Vašem oblečení nezůstane suchá, ale samotným cvičením nezhubnete. Vše záleží na rozdílu ve vašem příjmu a výdeji. Ve zkratce, musíte více jíst, než vycvičíte, což může být náročné, ale věřím, že s navýšením tuků to nebude problém. Crossfitem svaly spíše naberete, protože většina cviků je komplexních, tj. používáte celé tělo, největší svalové skupiny, které hypertrofují aby se adaptovaly na zátěž. S narůstajícími vahami na čince porostou i Vaše svaly. Spolu s gymnastikou a kardiem sice nebudete Arnold, ale funkční, vyrýsované a osvalené tělo je sen každé ženy  Na co Vám budou svaly, když neuděláte stojku nebo neuveslujete kilometr?

SLOVNÍČEK

 1. CVIKY, KTERÉ BYSTE MĚLI ZNÁT

Powerclean – přemístění ze země na ramena

Squat clean – přemístění ze země do dřepu + postavení se

1441169601137

Zdroj obrázku: http://www.stuff.co.nz/life-style/well-good/inspire-me/71684913/top-crossfitter-shares-his-secrets

Hang powerclean – přemístění od kolen na ramena

hang-power-clean-HIRT-workout-FitCollege.nl_

Zdroj obrázku: http://fitcollege.nl/hirt-workout-high-intensity-resistance-training/

Hang squat clean – přemístěn ze země do dřepu + postavení se

PushJerk – výraz z ramena nad hlavu za použití síly nohou (s podskočením)

 

Split jerk – výraz z ramen nad hlavu za rozkročení nohou do výpadu

Pushpress– výraz z ramen nad hlavu, přičemž se nesmí odlepit špičky nohou ze země

Strictpress- výraz z ramen nad hlavu bez pokrčení kolen

Clean and jerk – přemístění na ramena + výraz nad hlavu

Snatch – trh ze země nad hlavu

Squat snatch– trh ze země do dřepu + postavení se

8014ab53a59a021fd1c99ff17c0ed154

 

Hang snatch – trh od kolen nad hlavu

Hang squat snatch – trh od kolen do dřepu + postavení se

TnG(touch and go)– bez položení

Overhead squat (OHS)– dřep s osou nad hlavou

Pistols – dřep na jedné noze

HSPU – klik ve stojce (kipping – kopaný, strict- striktní bez použití nohou)

Pull up- shyb

HR push up – klik se zvednutím rukou na zemi

Burpee – angličák – leh na břicho, výskok do dřepu a výskok do stoje s tlesknutím ruk nad hlavu

Muscle up (MU) – vyhoupnutí nad hrazdu + tricepsový klik

Sit up- sed leh

Box jump (BJ)- výskok na bednu

Box jumpover (BBJ) – přeskok bedny (ze země na bednu a dolů na protilehlou stranu)

Jumpover box (JOB) – přeskok snožmo z jedné strany bedny na druhou

Toes to bar (TTB) – přítahy špiček k hrazdě

TOES TO BAR

 

Zdroj obrázku: http://s3.amazonaws.com/6packabs/toes-to-bar-crossfit.html

Doufám, že jsem Vás namotivovala crossfit vyzkoušet a dáte vědět, jak se Vám líbil  Cvičením nezískáte jen skvělou kondici, kdy se nebudete zadýchávat při běhu na tramvaj, ale i sílu, kterou využijete v běžném životě a nebudete muset žádat ostatní o pomoc s přemístěním těžké krabice. Na postavě bude znát každý další trénink, z počátku jsou změny opravdu markantní, postupem času se zpomalují, ale tělo se pořád mění. Krom těchto změn si získáte spoustu nových přátel se stejným koníčkem, díky nimž se na cvičení budete těšit!:)

Proč crossfit cvičím už přes rok a půl a nezávodím? Jednoduše miluju atmosféru, která na tréninku panuje. Díky crossfitu znám spoustu skvělých lidí se stejným koníčkem, dokážeme se bavit o čemkoli. I když u těžkého WOD-u nadávám, že jsme sebevrazi a končím s crossfitem, po tréninku lehnu spokojeně na zem a jsem šťastná, že jsem se nevzdala a trénink dokončila. Vzdát se umí každý, ale sesbírat poslední zbytky sil, o kterých jsme neměli ani zdání, umí jen tí, kteří to milují!  To, že se váhy na všech cvicích nehorázně zvedly je jen důkaz toho, že všechno má smysl a i přes několik nepovedených tréninků a pádů, se zlepšuju, i když teď už po malinkých krůčcích. Každé PR (personalrecord) je takové malé PR pro všechny, navzájem se podporujeme, hecujeme a je nám skvěle  Na závěr bych řekla, že díky crossfitu je šlověk odolnější i ve vlastním životě. Když si při tréninku sáhnete na dno, mnohé si uvědomíte a v samotném životě jste obrněnější, silnější a připravenější na různé situace. Taková škola života ;)

Autorka článku: Hanka Bučková